poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Cześć,  wakacje trwają ponad miesiąc, więc postanowiłem wyjechać sobie z Polski, dlatego ten i kolejne posty będą pisane  na  moim wakacyjnym wyjeździe. Wklejam zdjęcie z miejsca , w którym piszę tego posta.

 Dzisiejszy post będzie dotyczył  funkcji w smartfonach z Androidem, o której istnieniu wie niewielka grupka ludzi. Mianowicie napiszę o Root-cie. Zacznijmy od tego,  co to jest Root i do czego on służy?.  Root to jest przełączenie ze zwykłego użytkownika  jakimi jesteśmy mianowani w chwili uruchomienia urządzenia  z Androidem,  na użytkownika  "super user"  czyli  na programistę.  Ta funkcja głównie  służy do rozszerzonej personalizacji urządzenia,  czyli np. do usuwania aplikacji systemowych albo do przyśpieszenia tabletu lub smartfonu. Zapytacie pewnie dlaczego warto  włączyć tą funkcję jak zwyczajny użytkownik wam wystarcza.  Już wam mówię dlaczego,  mianowicie  Root oprócz  wymienionej prze ze mnie wyżej rozszerzonej personalizacji,  daje wam możliwość większej kontroli nad urządzeniem,  czyli możecie bardziej kontrolować instalowane aplikacje, szybciej znajdować i usuwać wirusy lub złośliwe oprogramowania z urządzenia,  nawet bez użycia do tego specjalnego anty wirusa. Także NIEKTÓRE aplikacje pobrane z Google Play-a  w trybie " super user"  uzyskują nowe funkcje,  jedną z tych aplikacji to Clean Master,który na zrootowanym urządzeniu uzyskuje funkcje usuwania  niektórych aplikacji systemowych. Także lauchery takie jak Nova Launcher albo GoLauncher EX należą do grupy aplikacji , które na dzięki root-cie uzyskują nowe funkcje . Teraz  chciałbym wam pokazać mojego tableta , który dzięki rootowi i launcherowi stał się szybszy, zmienił wygląd i uzyskał nowe funkcje, wy też możecie zrobić to ze swoimi tabletami lub smartfonami, dlatego w późniejszej części tego posta napiszę wam krok po kroku jak zrootować swoje urządzenie. Mój tablet to ASUS tf300t działający na androidzie 4.2.1 .

Modyfikacje jakie przeprowadziłem to:
-root tabletu,
-zainstalowanie Clean Mastera i przeczyszczenie calego tableta,
-zainstalowanie Nova Launcher,
-ściągnięcie i zainstalowanie pakietu ikonek "Moonshine",
-odinstalowanie systemowego zegara,
-zainstalowanie zegara z Android 4.4.2 KitKat,
-odinstalowanie systemowego aparatu i galerii,
-zainstalowanie aparatu i galerii z Nexusa,
-usunięcie klawiatury Android i klawiatury ASUS,
-zainstalowanie klawiatury SwiftKey  i spersonalizowanie jej,
-przyśpieszenie ramu i internetu w tablecie.

O to screenshoty przedstawiające system mojego tablaeta:Teraz chciałbym podzielić się swoją wiedzą odnośnie , jak zrootować swojego smartfona i stworzyć swoje własne customowe urządząko. Tak więc przechodzimy do kolejnej części posta , którą zapowiedziałem wcześniej. ( WAŻNE !!!  JEŚLI TWOJE URZĄDZENIE JEST NA GWARACJI NIE WYKONUJ ROOT-A ,PONIEWAŻ PODCZAS TEGO PROCESU TRACI SIĘ GWARANCJE PRZYZNANĄ PRZEZ PRODUCENTA.)

INSTRUKCJA: 

Na początku chciałbym zaznaczyć , że każdą poniższą czynność wykonujesz na własną odpowiedzialność i ja osobiście nie ponoszę żadnej odpowiedzialności  za mozliwe uszkodzenia urządzenia podczas wykonywania procesu  rootowania.

1. Njapierw zanim zaczniemy rootować nasze urządzenie  musimy włączyć tryb programisty . Aby to zrobić trzeba wejść w ustawienia , następnie wejść w informacje o telefonie/tablecie, poczym kilka razy kliknąć w Numer Kompilacji.


2. Czynności opisane w punkcie 1 powinny spowodować odblokowanie  zakładki "opcje programistyczne". Ta zakładka będzię się znajdować nad "informacjami o telefonie/tablecie". Następnie trzeba wejść w "opcje programistyczne" i kliknąć w "Debugowanie USB" . Ta czynność pozwoli nam na zrootowanie naszego telefonu/tabletu.


3. Kolejny krok to ściągnięcie na nasz komputer programu do rootowania  urządzeń z Androidem. Daje linka do programu , z którego ja korzystałem.   http://www.dobreprogramy.pl/Kingo-Android-Root,Program,Windows,51394.html .

4. Włączenie programu do rootowania i podłączenie z włączoną opcją "debugowania USB" swoje urządzenie do Komputera.

5. Wykonanie poleceń wyświetlających się w programie do rootowania.

6. I to już  wszystko , aby sprawdzić czy root został zainstalowany są dwie drogi :
a) ściągnąć aplikacje z Google Playa  ROOT Checker i włączyć ją.
b) powinna pojawić się ikonka centrum dowodzenia rootem czyli np. program SuperSu


Aplikacja SuperSu będzie waszym centrum dowodzenia, czyli dzięki niej będziecie mogli przyznawać różnym aplikacjom status "super user". Poniżej wklejam zdjęcie przedstawiające interfejs aplikacji SuperSu.


Na razie to już wszystko. Mam nadzieje , że instrukcja będzie służyć. Zachęcam was do opisywania swojich zmagań z rootowaniem w komętarzach . Trzymajcie się i czekajcie na następny post. 
Cześć
0 komentarze